V areálu Lázeňských lesů a parků v Drahovicích, který slouží k zazimování palem a jiných rostlin, ale také k předpěstování letniček a trvalek, proběhla oficiální předávka nové technologie určené k efektivnímu zachytávání a dalšímu využití dešťové vody.
Celý systém vychází z logiky opětovného využití stavebních prvků v areálu. Rozsáhlé střešní plochy areálu, na které dopadá dešťová voda, byly doposud nevyužity a veškerá voda se tak ztrácela do hlavní kanalizace. Nová technologie umožňuje tuto dešťovou vodu zachytit, akumulovat, přefiltrovat od hrubých nečistot a následně využít především v období sucha, kdy nebude nutné využívat pitnou vodu na zálivku.
Základem systému jsou dvě betonové nádrže o objemu 35 m³, umístěné pod parkovištěm. Tyto nádrže fungují jako spojené nádoby a jsou napojeny na akumulační nádrž u palmového skleníku o objemu přibližně 16 m³. Celý systém je propojen jak vodovodně, tak elektronicky, což umožňuje efektivní distribuci vody na potřebná místa. Systém je autonomní, sám vše spouští a zaznamenává případné chyby, které následně vyhodnocuje.
„Tato technologie nám pomáhá v tom, že se chováme ekologicky k vodě, sbíráme dešťovou vodu a využíváme ji. Rostliny jsou za tuto vodu radši, je to pro ně přirozenější a ušetříme tím i finance,“ doplnila vedoucí zahradnického úseku Monika Jarošová.
Technologie najde své využití zejména při zalévání rostlin ve sklenících Lázeňských lesů a parků, kde se pěstují dřeviny, letničky a okrasné rostliny pro veřejná prostranství města. Voda z nádrží bude rovněž sloužit k napouštění cisteren, které zajišťují zálivku městské zeleně na území Karlových Varů. Do budoucna je možné dešťovou vodu využívat také pro mytí techniky nebo údržbu areálu, čímž se dále sníží odběr vody z městského vodovodu.
„Projekt Karlovy Vary – Zahradnictví Lidická – hospodaření s dešťovými vodami je podpořen z Operačního programu Životní prostředí 2021 až 2027 v rámci 19. výzvy Ministerstva životního prostředí. Projekt je zaměřen na výstavbu podzemních nádrží pro akumulaci dešťové vody v intravilánu města a její následné využití například pro zálivku městské zeleně. Celkové náklady projektu jsou odhadovány na více než 6,3 milionu korun, přičemž podíl financovaný z evropských fondů by měl činit zhruba 5,4 milionu. Jsem velmi rád, že se nám podařilo tuto podporu získat – jde o projekt, který má nejen ekologický, ale i dlouhodobě praktický přínos pro město,“ uvedl Lubomír Kovář, náměstek primátorky města Karlovy Vary pro rozvoj, investice, strategie a dotace.
*) Údaje o financování vycházejí z předpokládaných hodnot před podáním žádosti o platbu.