Rozhledna Goethova vyhlídka

Rozhledna na vrchu Věčného života byla otevřena v roce 1889. V neogotické stavbě se nachází kavárna i rozhledna s výhledem na Krušné Hory, Slavkovský les a Doupovské vrchy.

Nejvýše

umístěná rozhledna v Karlových Varech s pozorovatelnou ve výšce 672 m n.m.

Zdarma

přístupná v době provozu kavárny umístěné v patě rozhledny.

Rozhledna na počest princezny

Uprostřed léta v roce 1887 navštívila Karlovy Vary rakouská korunní princezna Stephanie. V té době se shodou okolností chystali slavit výročí založení v karlovarské městské spořitelně, a tak ctěné pány napadlo, že jubileum spojí s návštěvou princezny. Zrodila se myšlenka, že na počest Stephanie a zároveň jubilea spořitelny (v roce 1887 slavila 25 let od svého založení) nechá město postavit novou rozhlednu, a to na tzv. „Výšině věčného života“. Od záměru ke skutku pak příliš dlouhá doba neuplynula. Karlovarským radním se totiž nápad zalíbil, zvláště když spořitelna městu přidala na stavbu rozhledny 20 000 zlatých. To nakonec byla více než polovina z celkové potřebné částky.

Červená věž otevřena

Projekt z dílny osvědčených architektů (Ferdinand Fellner a Hermann Helmer) se podařilo získat ve velmi krátké době a na podzim roku 1888 se už začalo stavět. Slavnostní otevření, při kterém zástupci spořitelny předali rozhlednu městu, se pak uskutečnilo 21. července 1889 (dva roky po návštěvě princezny). Pozvaní hosté velmi obdivovali impozantní novogotickou cihlovou stavbu s válcovitou červenou věží a zajímavým sklepením.

Výhled jest téměř kruhový

Na severu se rozprostírají Krušné hory se Špičákem, Plešivcem a Klínovcem. Východním směrem leží Andělská hora, Činov, Větrovec a pak Doupovské hory. Na jihu je nejblíž k věži Vítkův vrch, za ním pak Slavkovský les s Krudumem, Lesným či Krásenským vrchem. Směrem na západ lze spatřit Doubskou horu, celé údolí s horkými prameny a v dálce se rozprostírá Sokolovská pánev s řadou průmyslových objektů (Vřesová).

Goethova vyhlídka v číslech

Nadmořská výška
u paty rozhledny 638 m n. m.
Celkové náklady
35 000 zlatých
Celková výška
39 m
Výška vyhlídkové plošiny
24 m
Počet schodů
165
Původní název
Kronprinzessin Stephanie Warte (Vyhlídka korunní princezny Stefanie)
Další názvy
Stifter-Warte (Stifterova vyhlídka), Stalinova rozhledna
Rekonstrukce
  • 1968-1974
  • 2002-2004
  • 2018-2019 + dřevěný přístřešek 2020

Parkování Goethova vyhlídka

Zaparkovat můžete na přírodním parkovišti (16 míst) vzdáleném cca 300 m od vyhlídky. Dále na určených zpevněných plochách podél cest, kromě křižovatek, výhyben, odboček (nutné ponechat průjezd pro hasiče, záchranáře a kamiony se dřevem).

Parkovacích míst v letní sezóně většinou není dostatek. Doporučujeme využít autobusovou dopravu. Nejkratší možností přístupu je vyjít ze zastávky autobusů MHD č. 8 Hůrky asi 1,2 kilometru vzhůru Gogolovou stezkou.

Zip-line

otevírací doba se může dle počasí měnit

So - Ne
11:00 – 18:00

(v případě nepříznivého počasí není zip-line v provozu)

Kavárna a rozhledna

Čt - Pá
11:00 – 18:00
So - Ne
10:00 – 18:00

Vstup na rozhlednu je možný pouze za příznivého počasí.

V případě dotazů nás prosím kontaktujte

Adéla Jírová

Instruktorka lanového centra, lesní pedagogika, kavárny


© Lázeňské lesy a parky Karlovy Vary, příspěvková organizace. Zřizovatelem je statutární město Karlovy Vary.
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas.
Informace o zpracovávání osobních údajů (GDPR)