Naše činnost

Lázeňské lesy jsou lesy zvláštního určení, to znamená lesy určené především pro relaxaci s omezenou těžbou, a naopak s větší estetickou úpravou. I v lesích zvláštního určení je třeba dodržovat všechny zákony a zákonitosti s tím spojené.
1969
Založeno
47
Zaměstnanců
2200 ha
Rozloha

Těžba dřeva

Těží se podle lesního hospodářského plánu, ke kterému se vyjadřuje orgán ochrany přírody, případně kůrovcové či jinak poškozené stromy. Těžba se provádí motorovými řetězovými pilami, větší plochy s lepší přístupností pomocí harvestorové technologie. Harvestor je stroj, který uchopí kmen, odřízne, odvětví a nařeže na požadované délky, které vyskládá na odvozním místě. Jeho práce je velmi rychlá, ale pro lázeňské lesy využitelná pouze z části právě kvůli nevhodnému terénu.

Výsadba nového lesa

Na těžbu navazuje pěstební činnost. Ta je závislá na ruční práci lesních dělníků. Semenáčky se pěstují v lesních školkách. Školky ovšem nepokryjí veškerou výsadbu, a proto se ještě další sazenice nakupují. Jedná se průměrně o 45 000 sazeniček za jeden rok. Než se začne sázet, musí se připravit plocha – což znamená nanosit klest na hromady a spálit ho nebo rozštěpkovat. Terén lázeňských lesů je svažitý, skalnatý a slunný. O sazeničky je třeba dále pečovat, aby vyrostly pro další generace. V zimě jsou ohroženy zvěří, proto jsou určité paseky zabezpečeny ploty. Jedle vyžadují pro svůj raný růst stín. Část výsadby bohužel ničí návštěvníci pohybem v lese mimo vyznačené trasy nebo odhazováním odpadků, které se nerozloží ani za sto let.

Další využití dřeva

Lázeňské lesy se zabývají i zpracováním vytěženého dříví. Na vlastní pile, tzv. katru, se měsíčně pořeže průměrně 200 kubíků dřeva. Část se prodá formou řeziva, ať už stavebního či jinak upraveného, zbytek se zpracuje v truhlářské dílně. Odtud vychází nejen stavby, se kterými se můžete potkat v lese – altány, lavičky, informační tabule, krmítka, budky, ale i zakázky pro veřejnost. Méně kvalitní dřevo je zpracováno na palivo. O tom by mohlo vyprávět mnoho zákazníků, kteří po více než 10 let odebírají kvalitní palivo, tvrdé bukové či dubové, měkké březové, a samozřejmě i jehličnaté – smrkové v potřebných délkách nebo naštípané. Většinou se prodává palivo z čerstvě pokácených stromů. Pro kvalitní topení je proto třeba udělat si minimálně roční zásobu a nechat ho vyschnout. Vlastní autodoprava je využívaná právě na rozvoz řeziva a paliva k samotným zákazníkům.

K lázeňským lesům patří i vzdělávání

Lesní pedagogika je součástí aktivit lázeňských lesů téměř 20 let. V roce 2020 se zde konaly i první lesní příměstské tábory, kterých se zúčastnilo 112 dětí. Hlavním cílem je vysvětlit, že les je třeba chránit. Je domovem rostlin a dřevin a útočištěm pro mnoho živočichů. Bez něj bychom tady nebyly ani my! Vždyť kde se drží voda, kde se můžete najíst z nalezených plodů, kde dýcháte nejčistší vzduch, kde si pohodlně sednete a v klidu budete naslouchat šumění větru? Les, lázeňský o to čistší, esteticky krášlený – dík za něj patří především všem lesním „mravenečkům“ – lesním dělníkům, těžařům, truhlářům i lesníkům!


© Lázeňské lesy a parky Karlovy Vary, příspěvková organizace. Zřizovatelem je statutární město Karlovy Vary.
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas.
Informace o zpracovávání osobních údajů (GDPR)