Pikrit je tmavá a velmi těžká vulkanická hornina. Svůj původ má v lávách vzniklých při dně magmatického krbu nashromážděním těžších krystalů z magmatu. Je-li totiž vývoj magmatu v magmatickém krbu dostatečně dlouhý, dochází k jeho rozvrstvení. Ve spodní části se postupně hromadí těžké tmavé minerály bohaté na hořčík a železo – olivín a pyroxen (augit), které stojí za černým, až černozeleným zbarvením a vysokou hustotou pikritu.

Těžké pikritové magma plné krystalů se jen obtížně dostává na povrch. Dochází k tomu pouze při úplném vyprázdnění krbu, do kterého se například tlačí nové magma. Z tohoto důvodu pikrity obvykle zakončují sekvenci láv a my je nacházíme na vrcholech lávových sekvencí, jak je tomu například na Pustém zámku. V Doupovských horách jsou výchozy pikritem tvořených skal známy také u Bošova, Turče, Ždáru, Velichova a Pulovic.

Olivíny při kontaktu s vnějším prostředím poměrně rychle zvětrávají a jejich barva se mění z olivově zelené na žlutou, až rezavou tak, jak to můžete vidět na vystaveném vzorku.

Vzorek daroval Vojenský újezd Hradiště.

Typ horniny

výlevná – sopečná vyvřelina

Lokalita

Žďár, Doupovské hory

Stáři

přibližně 30 mil. let

Parkování Goethova vyhlídka

Zaparkovat můžete na přírodním parkovišti (16 míst) vzdáleném cca 300 m od vyhlídky. Dále na určených zpevněných plochách podél cest, kromě křižovatek, výhyben, odboček (nutné ponechat průjezd pro hasiče, záchranáře a kamiony se dřevem).

Parkovacích míst v letní sezóně většinou není dostatek. Doporučujeme využít autobusovou dopravu. Nejkratší možností přístupu je vyjít ze zastávky autobusů MHD č. 8 Hůrky asi 1,2 kilometru vzhůru Gogolovou stezkou.

Zip-line

otevírací doba se může dle počasí měnit

Přes zimu
ZAVŘENO

(v případě nepříznivého počasí není zip-line v provozu)

Kavárna a rozhledna

11:00 – 17:00
So - Ne
10:00 – 17:00

Vstup na rozhlednu je možný pouze za příznivého počasí.

V případě dotazů nás prosím kontaktujte

Václava Lorenzová

Kavárna a infocentrum


© Lázeňské lesy a parky Karlovy Vary, příspěvková organizace. Zřizovatelem je statutární město Karlovy Vary.
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas.
Informace o zpracovávání osobních údajů (GDPR)