Eklogity jsou masivní horniny nazelenalé barvy, kterou jim dodává minerál omfacit ze skupiny pyroxenů. Dalšími častými minerály jsou granáty, například almandin nebo pyrop. Přítomen bývá i kyanit nebo rutil. Chemickým složením jsou eklogity blízké čedičům, jejichž extrémně vysokotlakou metamorfózou vznikají. Krušnohorské eklogity, jejichž nádhernou ukázkou jsou skály na vrcholu Meluzína, vznikly v extrémních podmínkách při srážce kontinentů během hercynského vrásnění. Odhaduje se, že jejich přeměna se mohla odehrávat až v hloubce 120 km pod povrchem, při teplotách 600 až 950 °C a tlaku 3 až 4 GPa.

Z hornin přítomných na povrchu Země mají eklogity nejvyšší objemovou hmotnost. Balvan o objemu jeden krychlový metr váží přibližně 3,5 tuny. Pro srovnání – v případě čediče je to asi 3 tuny a u žuly 2,75 tuny. Eklogity jsou zároveň velmi pevné a odolné, a právě pro tyto své vlastnosti sloužily pravěkým lidem k výrobě kamenných seker.

Kromě Krušných hor se s nevelkými výchozy eklogitů setkáme ve Slavkovském lese a v Tepelské vrchovině.

Vzorek darovaly Lesy České republiky, s. p. – Oblastní ředitelství západní Čechy.

Typ horniny

přeměněná

Lokalita

Meluzína, Krušné hory

Stáři

cca 342 mil. let (výchozí materiál 490 mil. let)

Parkování Goethova vyhlídka

Zaparkovat můžete na přírodním parkovišti (16 míst) vzdáleném cca 300 m od vyhlídky. Dále na určených zpevněných plochách podél cest, kromě křižovatek, výhyben, odboček (nutné ponechat průjezd pro hasiče, záchranáře a kamiony se dřevem).

Parkovacích míst v letní sezóně většinou není dostatek. Doporučujeme využít autobusovou dopravu. Nejkratší možností přístupu je vyjít ze zastávky autobusů MHD č. 8 Hůrky asi 1,2 kilometru vzhůru Gogolovou stezkou.

Zip-line

otevírací doba se může dle počasí měnit

Přes zimu
ZAVŘENO

(v případě nepříznivého počasí není zip-line v provozu)

Kavárna a rozhledna

11:00 – 17:00
So - Ne
10:00 – 17:00

Vstup na rozhlednu je možný pouze za příznivého počasí.

V případě dotazů nás prosím kontaktujte

Václava Lorenzová

Kavárna a infocentrum


© Lázeňské lesy a parky Karlovy Vary, příspěvková organizace. Zřizovatelem je statutární město Karlovy Vary.
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas.
Informace o zpracovávání osobních údajů (GDPR)