Nové projekty v lázeňských lesích vznikající s podporou Karlovarského kraje

Publikováno
Nové projekty v lázeňských lesích vznikající s podporou Karlovarského kraje

V roce 2021 zahájily Lázeňské lesy Karlovy Vary budování nové geostezky v okolí Goethovy vyhlídky a pustily se do plánování rozšíření lanového centra. Oba projekty byly podpořeny z dotací pro podporu cestovního ruchu z rozpočtu Karlovarského kraje.


Goethova geologická vycházka

 

Lázeňské lesy Karlovy Vary spolupracovaly na realizaci geostezky s názvem Goethova geologická vycházka s Muzeem Karlovy Vary . Podařilo se shromáždit celkem 25 vzorků hornin z okolí lázeňského města. Vzorky byly svezeny na expediční sklad dříví, kde byly kamenicky ošetřeny a vybroušeny. K umístění geostezky byla zvolena lokalita v okolí Goethovy vyhlídka, která je hojně navštěvována jak obyvateli města, tak turisty. Rozhledna navíc poskytuje zázemí pro návštěvníky a v jejím přízemí se nachází galerie vhodná pro umístění části expozice.

 

Shromážděné vzorky

Vzorky, jejichž hmotnost se pohybovala v rozmezí 500–1000 kg, byly naloženy a přepraveny nákladním autem lázeňských lesů z lokality nálezu na deponium na expedičním skladu dříví v Březové. Zde byly kamenicky upraveny, tedy očištěny, konzervovány a vybroušeny.

  

Úprava terénu

Následujícím krokem byla úprava terénu v lesním porostu, kudy stezka povede. Jako nejvhodnější byla vybrána tři kilometry dlouhá stezka začínající na křižovatce ulice Hřbitovní a Gogolovy stezky v Karlových Varech. Dále pokračuje po zelené a žluté turistické značce, po Gogolově stezce, kolem vyhlídky Tři kříže a Turgeněvově stezce až ke Goethově vyhlídce. V horním úseku cesty bylo nutné nezpevněné lesní cesty srovnat, rozšířit a prohrnout odvodnění.

Exponáty zde budou rozmístěny v pravidelných rozestupech chronologicky podle stáří vzniku horninu. V galerii na Goethově vyhlídce bude umístěn vzorek nejmladší, vřídlovec, který poskytla Správa přírodních léčivých zdrojů a kolonád.

 

Příprava teoretických podkladů

Odborných garantem a nositelem myšlenky geostezky je zaměstnanec Muzea Karlovy Vary Mgr. Jan Matějů, Ph.D., který ve spolupráci s RNDr. Tomášem Vylitou, Ph.D. sestavil seznam hornin, vytipoval vzorky a napsal odborné texty. U každé horniny na geostezce bude umístěna cedule s názvem, informací o stáří a původu vzorku doplněnou mapkou s vyznačením lokality nálezu. Informační tabule je doplněna QR kódem odkazujícím na webové stránky lázeňských lesů, kde jsou navíc k uvedenému textu a mapce uloženy i překlady do angličtiny, němčiny a ruštiny. Geostezka je tedy plnohodnotně přístupná i cizincům.

 

Zhodnocení projektu

Lze shrnout, že nejnáročnější díl přípravy geostezky byl již splněn. Vzorky byly vytipovány, převezeny na deponium a kamenicky upraveny. Byly sepsány odborné texty a přeloženy do tří jazyků. Byl zpracován grafický návrh informačních tabulí a ty byly vytištěny.

Nyní zbývá zasadit vzorky do terénu, vyrobit dřevěné podstavce pro informační tabule a umístit je na stezku.

Podle předběžných hodnocení zájmů občanů je jasně patrné, že je o budovanou geostezku velký zájem a návštěvníci lesů se již na naučné zpestření jejich procházek velmi těší.

Práce tedy stále pokračují a jejich dokončení je plánováno na polovinu roku 2022.



Kapesní průvodce po zajímavých objektech lázeňských lesů

Praktický průvodce v kapesním formátu představuje 51 nejznámějších altánů a pamětních míst v lázeňských lesích. Každý objekt je představen na samostatné stránce formou fotografie a stručného popisu, které jsou doplněné QR kódem odkazujícím na mapu pro snadnější orientaci návštěvníků.



Architektonická studie 3D bludiště Svatý Linhart


Na počátku roku 2021 začaly Lázeňské lesy Karlovy Vary pracovat na architektonické studii 3D bludiště na Svatém Linhartu, které bude rozšířením stávajícího lanového centra. Bludiště je koncipováno jako atrakce pro děti, ale velmi významnou roli zde hraje také vzdělávací funkce. Jednotlivé prvky jsou navržené tak, aby děti poznaly nejznámější obyvatele lesa nejen vizuálně, ale aby si také díky speciální propracovanosti prvků zažily jejich pohyby.


Studie detailně popisuje zasazení bludiště do terénu a propojení s lanovým parkem. Obě atrakce bude možné obsloužit z jednoho místa. Součástí bude nově vybudovaná vodní plocha pod bludištěm a kolem ní herní prvky a posezení pro rodiče, ze kterého budou mít přehled o pohybu dětí.

Celý projekt je citlivě zasazen do lesního porostu nad lanovým centrem, aby nenarušoval lesní prostředí. Vodní plocha navíc přispěje k zadržení vody v lokalitě a zlepšení mikroklimatu.

 

V rámci studie byl podrobně navržen půdorys stavby, tedy rozestavení jednotlivých herních prvků, kterými jsou dřevěné nosné sloupy, 3D domečky a lávky s překážkami. Navržen byl nástup po točitém schodišti a skluz ze 3. patra po tobogánu.

Součástí studie jsou dvě varianty, mezi kterými se bude volit na základě získaných finančních prostředků. Navrženy byly výškové poměry a schématický boční řez a rozkreskleny jednotlivé herní prvky.

Zpracovatelem návrhu je firma Unipark, s.r.o., společnost se čtrnáctiletou zkušeností, která již realizovala lanový park na Linhartu. Maximální kapacita bludiště bude 140 osob. Atrakce využije zázemí lanového centra.

V současné době je připravována smlouva na projektovou dokumentaci, která se stane podkladem pro územní rozhodnutí a stavební povolení. Bludiště bude realizováno v závislosti na dalších získaných finančních prostředcích.


Přehled dotačních titulů najdete na stránkách Karlovarského kraje.







© Lázeňské lesy a parky Karlovy Vary, příspěvková organizace. Zřizovatelem je statutární město Karlovy Vary.
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas.
Informace o zpracovávání osobních údajů (GDPR)