Žula neboli granit je pravděpodobně nejznámější horninou. Souvisí s tím i její české jméno, které je odvozeno od německého Sohle, jež lze přeložit jako podklad či podloží. Tyto šedavé, žlutavé nebo do červena zbarvené horniny tvořené především křemenem, slídou a živci, tedy zrny, z čehož je odvozeno označení granit, jsou nejběžnějšími horninami kontinentální zemské kůry a tvoří i podstatnou část povrchu České republiky. 

Granity jsou takzvané hlubinné vyvřeliny. Žulové magma obvykle vzniká při kolizi kontinentů, kdy je část zemské kůry zatlačena hluboko pod povrch a roztavena. Magma se pak v podobě obrovského „balónu“ protavuje podél zlomů vzhůru a tuhne několik kilometrů pod povrchem ve tvaru obrovských těles – plutonů. Karlovarský pluton, vzniklý koncem karbonu, k němuž náleží žuly západního Krušnohoří a Slavkovského lesa, je čočkovité těleso šířky až 25 km a hloubky přibližně 10 km!

Žuly v našem regionu jsou tradičně rozdělovány na starší tzv. horské žuly a mladší tzv. krušnohorské žuly, na jejichž okolí jsou vázána zdejší slavná cínová ložiska. Žula má široké využití ve stavebnictví i jako dekorační kámen.

Vzorek darovala společnost ABERO, s.r.o.

Typ horniny

hlubinná vyvřelina

Lokalita

Merklín, Krušné hory

Stáři

290 až 330 mil. let

Parkování Goethova vyhlídka

Zaparkovat můžete na přírodním parkovišti (16 míst) vzdáleném cca 300 m od vyhlídky. Dále na určených zpevněných plochách podél cest, kromě křižovatek, výhyben, odboček (nutné ponechat průjezd pro hasiče, záchranáře a kamiony se dřevem).

Parkovacích míst v letní sezóně většinou není dostatek. Doporučujeme využít autobusovou dopravu. Nejkratší možností přístupu je vyjít ze zastávky autobusů MHD č. 8 Hůrky asi 1,2 kilometru vzhůru Gogolovou stezkou.

Zip-line

otevírací doba se může dle počasí měnit

Po - Ne
ZAVŘENO

(v případě nepříznivého počasí není zip-line v provozu)

Kavárna a rozhledna

Po - Čt
ZAVŘENO
11:00 – 18:00 (od 1. dubna)
So - Ne
10:00 – 18:00

Vstup na rozhlednu je možný pouze za příznivého počasí.

V případě dotazů nás prosím kontaktujte

Václava Lorenzová

Kavárna a infocentrum


© Lázeňské lesy a parky Karlovy Vary, příspěvková organizace. Zřizovatelem je statutární město Karlovy Vary.
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas.