Znělec, odborně fonolit, je hornina sopečného původu. Ovšem nenajdeme ji na každé sopce. Znělce totiž patří mezi takzvané konečné produkty vývoje alkalického magmatu. Co to znamená?
Probíhá-li sopečná činnost rychle, je magma v sopečném krbu v celém svém objemu poměrně dobře promíchané. Vytékající láva pak bývá hodně tekutá a tvoří rozsáhlé proudy. Horniny, které za těchto podmínek vznikají, obvykle označujeme jako čediče. Je-li vývoj magmatu dostatečně dlouhý, dochází k jeho rozvrstvení. Nejtěžší a nejtmavší magmata, například pikrity, vznikají ve spodní části magmatického krbu, kde se usazují těžké tmavé minerály. Znělce naopak pochází ze světlejšího a lehčího magmatu ze svrchní části magmatického krbu.
Znělcové magma velmi špatně teče a jen zřídka vytváří lávové proudy. Pro jeho výlevy jsou typická obrovská bochníkovitá tělesa, tzv. lávové dómy nebo lakolity, které utuhnou mělce pod zemským povrchem. V Karlovarském kraji jsou výchozy znělce vzácné. Mezi jedny z mála patří vulkanická jehla Šemnické skály a znělcový suk Andělské hory.
Díky deskovité odlučnosti je typickou vlastností fonolitu znělý zvuk, který vydává při poklepání.
Vzorek daroval Statek Bor ZEOS, s.r.o.
Zaparkovat můžete na přírodním parkovišti (16 míst) vzdáleném cca 300 m od vyhlídky. Dále na určených zpevněných plochách podél cest, kromě křižovatek, výhyben, odboček (nutné ponechat průjezd pro hasiče, záchranáře a kamiony se dřevem).
Parkovacích míst v letní sezóně většinou není dostatek. Doporučujeme využít autobusovou dopravu. Nejkratší možností přístupu je vyjít ze zastávky autobusů MHD č. 8 Hůrky asi 1,2 kilometru vzhůru Gogolovou stezkou.
Otevírací doba se může dle počasí měnit. V případě nepříznivého počasí není zip-line v provozu
Vstup na rozhlednu je možný pouze za příznivého počasí.