Znělec, odborně fonolit, je hornina sopečného původu. Ovšem nenajdeme ji na každé sopce. Znělce totiž patří mezi takzvané konečné produkty vývoje alkalického magmatu. Co to znamená?

Probíhá-li sopečná činnost rychle, je magma v sopečném krbu v celém svém objemu poměrně dobře promíchané. Vytékající láva pak bývá hodně tekutá a tvoří rozsáhlé proudy. Horniny, které za těchto podmínek vznikají, obvykle označujeme jako čediče. Je-li vývoj magmatu dostatečně dlouhý, dochází k jeho rozvrstvení. Nejtěžší a nejtmavší magmata, například pikrity, vznikají ve spodní části magmatického krbu, kde se usazují těžké tmavé minerály. Znělce naopak pochází ze světlejšího a lehčího magmatu ze svrchní části magmatického krbu.

Znělcové magma velmi špatně teče a jen zřídka vytváří lávové proudy. Pro jeho výlevy jsou typická obrovská bochníkovitá tělesa, tzv. lávové dómy nebo lakolity, které utuhnou mělce pod zemským povrchem. V Karlovarském kraji jsou výchozy znělce vzácné. Mezi jedny z mála patří vulkanická jehla Šemnické skály a znělcový suk Andělské hory.

Díky deskovité odlučnosti je typickou vlastností fonolitu znělý zvuk, který vydává při poklepání.

Vzorek daroval Statek Bor ZEOS, s.r.o.

Typ horniny

výlevná – sopečná vyvřelina

Lokalita

Šemnická skála, Doupovské hory

Stáři

26 mil. let

Parkování Goethova vyhlídka

Zaparkovat můžete na přírodním parkovišti (16 míst) vzdáleném cca 300 m od vyhlídky. Dále na určených zpevněných plochách podél cest, kromě křižovatek, výhyben, odboček (nutné ponechat průjezd pro hasiče, záchranáře a kamiony se dřevem).

Parkovacích míst v letní sezóně většinou není dostatek. Doporučujeme využít autobusovou dopravu. Nejkratší možností přístupu je vyjít ze zastávky autobusů MHD č. 8 Hůrky asi 1,2 kilometru vzhůru Gogolovou stezkou.

Zip-line

otevírací doba se může dle počasí měnit

Přes zimu
ZAVŘENO

(v případě nepříznivého počasí není zip-line v provozu)

Kavárna a rozhledna

11:00 – 17:00
So - Ne
10:00 – 17:00

Vstup na rozhlednu je možný pouze za příznivého počasí.

V případě dotazů nás prosím kontaktujte

Václava Lorenzová

Kavárna a infocentrum


© Lázeňské lesy a parky Karlovy Vary, příspěvková organizace. Zřizovatelem je statutární město Karlovy Vary.
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas.
Informace o zpracovávání osobních údajů (GDPR)