Lom Stěnská na úbočí vrchu Špičák nedaleko kláštera Teplá je jediným místem v České republice, kde se především pro ušlechtilou kamenickou výrobu těží světlá, šedožlutá až béžová hornina – trachyt.

Trachyt je hornina blízká znělcům a podobně jako ony vzniká v případě, kdy se magma před vylitím na povrch nějakou dobu zdrží v magmatickém krbu a dojde k jeho tzv. diferenciaci. Vzniká z láv pocházejících z horní části krbu, která je chudší na tmavé těžké minerály železa a hořčíku klesající ke dnu, a naopak bohatší o lehčí světlé minerály křemíku, hliníku, sodíku a draslíku. Charakteristickým znakem trachytů je proudovité uspořádání krystalků živců v jejich struktuře.

Lávy trachytu velmi špatně tečnou, a jejich výlevy proto bývají vzácné, pěkným příkladem je Třebouňský vrch. Kromě trachytové kupy zmíněného Špičáku a dalších kup v okolí, například Prachometského vrchu, vycházejí trachyty na povrch ve formě žil na některých místech Doupovských hor. Například na hřebenové cestě mezi Ovčím vrchem a Složištěm.

Vzorek darovala společnost Lom Hamr, s.r.o.

Typ horniny

výlevná – sopečná vyvřelina

Lokalita

Heřmanov, Tepelská vrchovina

Stáři

13 mil. let

Parkování Goethova vyhlídka

Zaparkovat můžete na přírodním parkovišti (16 míst) vzdáleném cca 300 m od vyhlídky. Dále na určených zpevněných plochách podél cest, kromě křižovatek, výhyben, odboček (nutné ponechat průjezd pro hasiče, záchranáře a kamiony se dřevem).

Parkovacích míst v letní sezóně většinou není dostatek. Doporučujeme využít autobusovou dopravu. Nejkratší možností přístupu je vyjít ze zastávky autobusů MHD č. 8 Hůrky asi 1,2 kilometru vzhůru Gogolovou stezkou.

Zip-line

otevírací doba se může dle počasí měnit

Přes zimu
ZAVŘENO

(v případě nepříznivého počasí není zip-line v provozu)

Kavárna a rozhledna

11:00 – 17:00
So - Ne
10:00 – 17:00

Vstup na rozhlednu je možný pouze za příznivého počasí.

V případě dotazů nás prosím kontaktujte

Václava Lorenzová

Kavárna a infocentrum


© Lázeňské lesy a parky Karlovy Vary, příspěvková organizace. Zřizovatelem je statutární město Karlovy Vary.
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas.
Informace o zpracovávání osobních údajů (GDPR)