Páskovaný amfibolit

Amfibolit je hornina vzniklá přeměnou tmavých vyvřelých hornin. Přeměna probíhá za středních až vysokých teplot a širokého rozpětí tlaků v hloubkách 10 až 30 km pod povrchem. Jméno horniny je odvozeno od minerálu amfibolu, který spolu s živci – plagioklasy patří mezi její hlavní složky. Právě střídání vrstev světlých živců a tmavého amfibolu dodává amfibolitům páskovaný vzhled. Vystavený vzorek je podle přítomnosti minerálu epidotu označován jako páskovaný epidotický amfibolit.

Doupovské hory jsou známy jako pohoří vytvořené sopečnou činností v polovině třetihor. Existují však místa, kde je možné spatřit i jejich mnohem starší podloží. Dva kilometry jihovýchodně od vesnice Lučiny se na svazích Větrovce na ploše pouhých čtyř hektarů dostávají na povrch amfibolity, eklogity a hadce. Jde o obdobu hornin mariánskolázeňského metabazitového komplexu, které vznikly přeměnou hornin oceánské litosféry při kolizi kontinentů během hercynského vrásnění a jež můžeme v mnohonásobně větším rozsahu pozorovat v oblasti mezi Mariánskými Lázněmi, Prameny a Bochovem.

Vzorek daroval Vojenský újezd Hradiště.

Typ horniny

přeměněná

Lokalita

Větrovec, Doupovské hory

Stáři

362 až 386 mil. let (výchozí materiál 540 mil. let)

Parkování Goethova vyhlídka

Zaparkovat můžete na přírodním parkovišti (16 míst) vzdáleném cca 300 m od vyhlídky. Dále na určených zpevněných plochách podél cest, kromě křižovatek, výhyben, odboček (nutné ponechat průjezd pro hasiče, záchranáře a kamiony se dřevem).

Parkovacích míst v letní sezóně většinou není dostatek. Doporučujeme využít autobusovou dopravu. Nejkratší možností přístupu je vyjít ze zastávky autobusů MHD č. 8 Hůrky asi 1,2 kilometru vzhůru Gogolovou stezkou.

Zip-line

otevírací doba se může dle počasí měnit

Přes zimu
ZAVŘENO

(v případě nepříznivého počasí není zip-line v provozu)

Kavárna a rozhledna

11:00 – 18:00
So - Ne
10:00 – 18:00

Vstup na rozhlednu je možný pouze za příznivého počasí.

V případě dotazů nás prosím kontaktujte

Václava Lorenzová

Kavárna a infocentrum


© Lázeňské lesy a parky Karlovy Vary, příspěvková organizace. Zřizovatelem je statutární město Karlovy Vary.
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas.
Informace o zpracovávání osobních údajů (GDPR)