UPOZORNĚNÍ: Od 25. září do 4. října je uzavřena hřbitovní správa v Drahovicích. K placení pohřbů do země kontaktujte prosím krematorium Růžový vrch.

Zemská kůra je stále v pohybu a stále se mění. Nejen litosférické desky, ale i mnohem menší bloky do sebe narážejí a tlačí se přes sebe. Některé stoupají, jiné se zanořují do hloubek s vyšší teplotou a tlakem, kde pak dochází k jejich přeměně – metamorfóze. V podmínkách středních tlaků a teplot (kolem 750 MPa a 600 °C) se původně usazené horniny mění na tzv. pararuly.

Ruly poznáme podle typického páskování. V hornině se obvykle střídají světlé a tmavé pásky, které se odlišují minerálním složením. Ve světlých páscích převládají křemen a živce, zatímco v tmavých páscích je zpravidla vysoký podíl biotitu. Pararuly se dále rozlišují podle přítomnosti různých dalších minerálů, například amfibolů, granátů, staurolitu či modrého kyanitu. Ve vystaveném vzorku je biotit doprovázen bezbarvým křemičitanem hliníku – sillimanitem. Odborně se proto tato pararula označuje jako biotit – sillimanitická.

Pararuly jsou časté v Dyleňské části Českého lesa, v severní části Slavkovského lesa – kolem Rovné či Horního Slavkova, a v Tepelské vrchovině mezi Bochovem a Toužimí.

Vzorek darovaly Lesy České republiky, s. p. – Oblastní ředitelství západní Čechy.

Typ horniny

přeměněná

Lokalita

Kamenecká skála u Tří Seker, Český les

Stáři

366 mil. let

Parkování Goethova vyhlídka

Zaparkovat můžete na přírodním parkovišti (16 míst) vzdáleném cca 300 m od vyhlídky. Dále na určených zpevněných plochách podél cest, kromě křižovatek, výhyben, odboček (nutné ponechat průjezd pro hasiče, záchranáře a kamiony se dřevem).

Parkovacích míst v letní sezóně většinou není dostatek. Doporučujeme využít autobusovou dopravu. Nejkratší možností přístupu je vyjít ze zastávky autobusů MHD č. 8 Hůrky asi 1,2 kilometru vzhůru Gogolovou stezkou.

Zip-line

otevírací doba se může dle počasí měnit

Září/říjen
So - Ne 11:00 - 18:00

(v případě nepříznivého počasí není zip-line v provozu)

Kavárna a rozhledna

11:00 – 18:00
So - Ne
10:00 – 18:00

Vstup na rozhlednu je možný pouze za příznivého počasí.

V případě dotazů nás prosím kontaktujte

Václava Lorenzová

Kavárna a infocentrum


© Lázeňské lesy a parky Karlovy Vary, příspěvková organizace. Zřizovatelem je statutární město Karlovy Vary.
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas.
Informace o zpracovávání osobních údajů (GDPR)