Ruly jsou horniny, které poznáme podle typického páskování. Protože ortorula vzniká přeměnou žuly, bývá v ní oproti pararule větší podíl živců a muskovit obvykle převládá nad biotitem. V ortorulách mohou být vidět také relikty původní textury žuly, například velké vyrostlice živců, které jsou však tlakem podrcené a natažené.

Pohyby zemské kůry způsobují vznik různých poruch, zlomů a deformací; její bloky se tlačí přes sebe, stoupají nebo se zanořují do hloubek s vyšší teplotou a tlakem. Za těchto podmínek může dojít k jejich přeměně neboli metamorfóze. Pokud byla výchozí horninou žula, vznikají tzv. ortoruly. V případě, že na počátku byly usazené horniny, vznikají tzv. pararuly. Podle stupně přeměny se usuzuje, že vystavená červená ortorula vznikala při tlaku kolem 750 MPa a teplotách přibližně 600 °C.

V Karlovarském kraji se s ortorulami setkáme například v okolí Horního Slavkova, Aše nebo u Stráže nad Ohří. Krásnou ukázkou rulových skal, již za hranicí kraje, je přírodní památka Sfingy nedaleko Měděnce.

Vzorek darovala obec Stráž nad Ohří.

Typ horniny

přeměněná

Lokalita

Smilov, údolí Ohře

Stáři

475 mil. let

Parkování Goethova vyhlídka

Zaparkovat můžete na přírodním parkovišti (16 míst) vzdáleném cca 300 m od vyhlídky. Dále na určených zpevněných plochách podél cest, kromě křižovatek, výhyben, odboček (nutné ponechat průjezd pro hasiče, záchranáře a kamiony se dřevem).

Parkovacích míst v letní sezóně většinou není dostatek. Doporučujeme využít autobusovou dopravu. Nejkratší možností přístupu je vyjít ze zastávky autobusů MHD č. 8 Hůrky asi 1,2 kilometru vzhůru Gogolovou stezkou.

Zip-line

otevírací doba se může dle počasí měnit

Přes zimu
ZAVŘENO

(v případě nepříznivého počasí není zip-line v provozu)

Kavárna a rozhledna

11:00 – 17:00
So - Ne
10:00 – 17:00

Vstup na rozhlednu je možný pouze za příznivého počasí.

V případě dotazů nás prosím kontaktujte

Václava Lorenzová

Kavárna a infocentrum


© Lázeňské lesy a parky Karlovy Vary, příspěvková organizace. Zřizovatelem je statutární město Karlovy Vary.
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas.
Informace o zpracovávání osobních údajů (GDPR)