UPOZORNĚNÍ: Od 25. září do 4. října je uzavřena hřbitovní správa v Drahovicích. K placení pohřbů do země kontaktujte prosím krematorium Růžový vrch.

Lapillovec je druhotně zpevněná vulkanická, původně úlomkovitá hornina, ve které převažují sopečné úlomky velikosti lapilli (0,2 až 6,4 cm). Sopečné uloženiny s převahou lapilli obvykle vznikají při menších explozích sopek ve vlhkém prostředí, například v mělkém jezeře nebo močálu. Materiál, který sopka vyvrhuje (v tomto případě jde především o drobné i větší útržky lávy) se při kontaktu s vodou rychle ochlazuje, praská a drobí na malé kousky, přičemž nestihne řádně vykrystalovat a ani se nevytvoří bublinky sopečných plynů (vesikuly). Nahromaděné lapilli, tvořící úbočí malého vulkánu Krásného vrchu, byly později stmeleny kalcitem (uhličitan vápenatý) vysráženým z vody do podoby kompaktní černobíle mramorované horniny – lapillovce.

Při pozorném prohlížení lapillovců z Krásného vrchu lze občas objevit kameny, které sem svou barvou a charakterem nepatří. Skutečně je to tak, jsou to tzv. xenolity, tedy doslova „cizí kameny“. V tomto případě zejména kusy žul a podložních jílovců, které sopka při výbuchu vytrhala z podloží.

Lapillovce se kromě Krásného vrchu nacházejí i na různých místech Doupovských hor, například u Valče, Dětaně, Brodců nebo v Rokli u Kadaně.

Vzorek darovala společnost Sedlecký Kaolin, a. s.

Typ horniny

úlomkovitá sopečná – sopečná vyvřelina

Lokalita

Krásný vrch u Hroznětína, Sokolovská pánev

Stáři

17,5 mil. let

Parkování Goethova vyhlídka

Zaparkovat můžete na přírodním parkovišti (16 míst) vzdáleném cca 300 m od vyhlídky. Dále na určených zpevněných plochách podél cest, kromě křižovatek, výhyben, odboček (nutné ponechat průjezd pro hasiče, záchranáře a kamiony se dřevem).

Parkovacích míst v letní sezóně většinou není dostatek. Doporučujeme využít autobusovou dopravu. Nejkratší možností přístupu je vyjít ze zastávky autobusů MHD č. 8 Hůrky asi 1,2 kilometru vzhůru Gogolovou stezkou.

Zip-line

otevírací doba se může dle počasí měnit

Září/říjen
So - Ne 11:00 - 18:00

(v případě nepříznivého počasí není zip-line v provozu)

Kavárna a rozhledna

11:00 – 18:00
So - Ne
10:00 – 18:00

Vstup na rozhlednu je možný pouze za příznivého počasí.

V případě dotazů nás prosím kontaktujte

Václava Lorenzová

Kavárna a infocentrum


© Lázeňské lesy a parky Karlovy Vary, příspěvková organizace. Zřizovatelem je statutární město Karlovy Vary.
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas.
Informace o zpracovávání osobních údajů (GDPR)