Křemenný pískovec

Velká část dnešního Karlovarska byla v první polovině třetihor rovinatou krajinou. Řeky zde překládaly své toky v říčních planinách, ve kterých se usazovaly vrstvy jílů, písků a štěrků. Stmelením z nich vznikly pískovce a slepence, označované podle Starého Sedla, odkud byly popsány jejich typické výskyty jako starosedelské. V místech, kde se usazoval jemný písek a kaly, se zachovaly i zbytky tehdejší subtropické flóry – otisky listů či kůry palem, skořicovníků, ořechovců a dalších teplomilných rostlin. Mocnost vrstev pískovců a slepenců v Sokolovské pánvi, kde se nejlépe dochovaly, dosahuje až 40 metrů. Stěny pískovcových skal i jednotlivé kameny s četnými zkamenělinami lze dobře vidět například v pískovně Erika u Sokolova.

U části vrstev starosedelských pískovců došlo k jejich prokřemenění – jejich zrna byla spojena pevným křemenným tmelem a došlo k vytvoření křemenných pískovců. S nimi se, obvykle v podobě jednotlivých balvanů, můžeme setkat přímo v Karlových Varech. Pěkné ukázky jsou také v řece Ohři u Muzikova. Tento velmi pevný a odolný materiál byl dříve používán k výrobě dlažby, plotních sloupků nebo mlýnských kamenů.

Vzorek zajistily Lázeňské lesy Karlovy Vary, příspěvková organizace.

Typ horniny

usazená

Lokalita

Karlovy Vary, Slavkovský les

Stáři

34 až 36 mil. let

Parkování Goethova vyhlídka

Zaparkovat můžete na přírodním parkovišti (16 míst) vzdáleném cca 300 m od vyhlídky. Dále na určených zpevněných plochách podél cest, kromě křižovatek, výhyben, odboček (nutné ponechat průjezd pro hasiče, záchranáře a kamiony se dřevem).

Parkovacích míst v letní sezóně většinou není dostatek. Doporučujeme využít autobusovou dopravu. Nejkratší možností přístupu je vyjít ze zastávky autobusů MHD č. 8 Hůrky asi 1,2 kilometru vzhůru Gogolovou stezkou.

Zip-line

otevírací doba se může dle počasí měnit

Přes zimu
ZAVŘENO

(v případě nepříznivého počasí není zip-line v provozu)

Kavárna a rozhledna

11:00 – 17:00
So - Ne
10:00 – 17:00

Vstup na rozhlednu je možný pouze za příznivého počasí.

V případě dotazů nás prosím kontaktujte

Václava Lorenzová

Kavárna a infocentrum


© Lázeňské lesy a parky Karlovy Vary, příspěvková organizace. Zřizovatelem je statutární město Karlovy Vary.
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas.
Informace o zpracovávání osobních údajů (GDPR)