Křemenec, odborně kvarcit, je přeměněná hornina, která svou barvou a texturou často připomíná mramor. Její zrna jsou obvykle stejně velká a nejsou v hornině nijak nápadně uspořádána. Barva bývá světlá od bílé až po šedou, časté jsou i nažloutlé nebo načervenalé varianty. Křemence vznikají regionální tlakovou a teplotní přeměnou původně usazených pískovců nebo slepenců. Obsah křemene bývá minimálně 70 %, v případě vystaveného vzorku je to 90 %. Kvarcity jsou velmi tvrdé a odolné vůči erozi, avšak vysoké zastoupení křemene způsobuje jejich křehkost.
Šedivé zbarvení kvarcitu z Vysokého kamene u Kraslic je způsobeno příměsí tmavých minerálů železa a titanu – hematitu a ilmenitu, které jsou v hornině rovnoměrně rozptýleny. Nápadné jsou žíly a čočky tvořené bílým křemenem, které vznikly na trhlinách vysrážením oxidu křemičitého uvolněného z horniny během metamorfózy. Žíly, které místy vytváří až pravoúhlou síť, jsou vlastně „vyhojené jizvy“ po deformacích a puklinách, jež hornina v minulosti utrpěla.
Kvarcity se jako ostrůvky ve fylitech, svorech a rulách vyskytují i na dalších místech Krušných hor, například v okolí Klínovce, ale také v dalších pohořích budovaných přeměněnými horninami, jako jsou Smrčiny, Český a Slavkovský les.
Vzorek darovaly Lesy České republiky, s. p. – Oblastní ředitelství západní Čechy.
Zaparkovat můžete na přírodním parkovišti (16 míst) vzdáleném cca 300 m od vyhlídky. Dále na určených zpevněných plochách podél cest, kromě křižovatek, výhyben, odboček (nutné ponechat průjezd pro hasiče, záchranáře a kamiony se dřevem).
Parkovacích míst v letní sezóně většinou není dostatek. Doporučujeme využít autobusovou dopravu. Nejkratší možností přístupu je vyjít ze zastávky autobusů MHD č. 8 Hůrky asi 1,2 kilometru vzhůru Gogolovou stezkou.
Otevírací doba se může dle počasí měnit. V případě nepříznivého počasí není zip-line v provozu
Vstup na rozhlednu je možný pouze za příznivého počasí.