Křemen známe jako minerál, který se podílí na stavbě řady hornin, od žul přes ruly až po pískovce. V některých případech však může být také jediným minerálem, který danou horninu tvoří, například pokud se vysráží z roztoku, který obsahoval pouze oxid křemičitý.
Horká voda v hlubších částech zemské kůry, kde jsou velké tlaky a teploty, dokáže rozpustit řadu minerálů obsažených v horninách. Vzniklý roztok stoupá trhlinami a puklinami v hornině k povrchu, chladne, uvolňuje plyny, a snižuje se tak jeho schopnost nést rozpuštěné látky, které se pak vysrážejí na stěnách trhlin a puklin. Vyplňují se postupně od krajů ke středu vysráženými minerály a vzniká tzv. hydrotermální žíla. Jedním z minerálů, které tímto způsobem často vyplňují pukliny, bývá právě křemen.
Český křemenný val je nádhernou ukázkou staré pukliny – „jizvy“ v zemské kůře – „zahojené“ křemenem. Odolná křemenná žilovina byla na některých místech vypreparována erozí a dnes jsou její výchozy roztroušeny ve více než 100 kilometrů dlouhém pásu, sahajícím od městečka Furth im Wald v Bavorsku, přes okolí Domažlic a Přimdy až k Aši. Skály u silnice z Hazlova do Aše jsou nejsevernější výspou tohoto valu a na počest básníka a přírodovědce nesou jméno Goethova skalka.
Vzorek darovaly Lesy České republiky, s. p. – Oblastní ředitelství západní Čechy.
Zaparkovat můžete na přírodním parkovišti (16 míst) vzdáleném cca 300 m od vyhlídky. Dále na určených zpevněných plochách podél cest, kromě křižovatek, výhyben, odboček (nutné ponechat průjezd pro hasiče, záchranáře a kamiony se dřevem).
Parkovacích míst v letní sezóně většinou není dostatek. Doporučujeme využít autobusovou dopravu. Nejkratší možností přístupu je vyjít ze zastávky autobusů MHD č. 8 Hůrky asi 1,2 kilometru vzhůru Gogolovou stezkou.
Otevírací doba se může dle počasí měnit. V případě nepříznivého počasí není zip-line v provozu
Vstup na rozhlednu je možný pouze za příznivého počasí.