UPOZORNĚNÍ: Goethova vyhlídka s kavárnou jsou v sobotu 2. března z důvodu nemoci zavřené.

Hadec neboli serpentinit je houževnatá tmavozelená až téměř černá hornina. Svým hedvábným leskem a barvou poněkud připomíná hadí šupiny, z čehož je odvozeno její české i vědecké jméno. Hadce vznikly přeměnou peridotitů při kolizi kontinentů během hercynského vrásnění na konci prvohor. Peridotity jsou tmavé horniny typické pro svrchní část zemského pláště, obsahují velké množství minerálu olivínu, a proto se jim česky říká olivínovce. V hadcích však bývá velká část olivínů přeměněna na minerál serpentin. Pukliny v serpentinitech často vyplňuje vláknitý minerál chryzotil – azbest.

Pro hadce je typický vysoký obsah hořčíku, což se promítá do složení podzemních vod i půd. Na území okolo Pramenů jsou jímány známé minerální vody bohaté hořčíkem. Na hadcových půdách ve Slavkovském lese, jako na jediném místě na světě, roste vzácný rožec kuřičkolistý.

Hadec byl v oblasti Pramenů a Mnichova ve Slavkovském lese těžen k výrobě proslulých kamenických a uměleckých předmětů. Jejich pěknou ukázku lze spatřit například v kostele sv. Petra a Pavla v Mnichově.

Vzorek darovala společnost Agrowild Nová Ves, s.r.o.

Typ horniny

přeměněná

Lokalita

Prameny, Slavkovský les

Stáři

362 až 386 mil. let (výchozí materiál 540 mil. let)

Parkování Goethova vyhlídka

Zaparkovat můžete na přírodním parkovišti (16 míst) vzdáleném cca 300 m od vyhlídky. Dále na určených zpevněných plochách podél cest, kromě křižovatek, výhyben, odboček (nutné ponechat průjezd pro hasiče, záchranáře a kamiony se dřevem).

Parkovacích míst v letní sezóně většinou není dostatek. Doporučujeme využít autobusovou dopravu. Nejkratší možností přístupu je vyjít ze zastávky autobusů MHD č. 8 Hůrky asi 1,2 kilometru vzhůru Gogolovou stezkou.

Zip-line

otevírací doba se může dle počasí měnit

Přes zimu
ZAVŘENO

(v případě nepříznivého počasí není zip-line v provozu)

Kavárna a rozhledna

11:00 – 17:00
So - Ne
10:00 – 17:00

Vstup na rozhlednu je možný pouze za příznivého počasí.

V případě dotazů nás prosím kontaktujte

Václava Lorenzová

Kavárna a infocentrum


© Lázeňské lesy a parky Karlovy Vary, příspěvková organizace. Zřizovatelem je statutární město Karlovy Vary.
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas.
Informace o zpracovávání osobních údajů (GDPR)