Lázeňské lesy a parky Karlovy Vary zahájily v uplynulých dnech další fázi péče o městskou zeleň pomocí tzv. půdní injektáže – technologie, která významně zlepšuje podmínky pro růst stromů v náročném městském prostředí. Ošetření proběhlo například ve vnitrobloku Charkovská či na Sokolovské ulici, kde stromy dlouhodobě vykazují známky stresu.
Půdní injektáž probíhá ve hloubce 40 až 60 cm a spočívá v tlakové aplikaci vzduchu spolu se směsí přírodního substrátu do půdního profilu. Směs obsahuje především písek, kompost a další přírodní materiály, které zlepšují strukturu půdy. Cílem je:
„Ve městě, kde je půda často udusaná, zaprášená a vystavená vysokým teplotám, se stromům velmi těžko daří. Jemný prach a splachy z komunikací ucpávají póry v půdě a zamezují vsakování vody. Voda pak po povrchu jen steče a ke kořenům se vůbec nedostane. Právě půdní injektáž tento problém pomáhá řešit,“ vysvětluje za městskou příspěvkovou organizaci Monika Jarošová, vedoucí zahradnického úseku.
Každá lokalita byla pečlivě vytipována na základě stavu stromů. V rámci ošetření se vždy část stromů nechala nezasáhnuta, aby se mohl dlouhodobě sledovat efekt injektáže a mít přímé porovnání.
Na závěr se ošetřené stromy obohatily také permakompostem – tzv. žížalicí, tedy přírodním hnojivem plným humusu a živin, které podporuje zdravý růst.