Na území přírodní rezervace jsou pokácené stromy ponechány k zetlení

Publikováno
Na území přírodní rezervace jsou pokácené stromy ponechány k zetlení

Na území přírodní rezervace Karlův hvozd probíhají v těchto dnech zásahy, které mají zajistit bezpečnost návštěvníků zdejších lesů. Opatření spočívají ve vytipování a skácení nebezpečných stromů podél oficiálních lesních cest a stezek. Pokácené stromy jsou ponechávány na místě k zetlení.

Jedná se často o stromy vyhnilé, napadené houbami či jinak poškozené, ze kterých nelze vyrobit ani palivové dříví. Velmi často jsou zásahy prováděné na místech obtížně přístupných pro jakoukoliv techniku, a neexistuje tak rozumná možnost, jak dřevo z porostu vytáhnout.

Pokácené a neuklizené stromy mohou na mnohé návštěvníky lesa působit přinejmenším nezvykle. V rezervaci však dáváme větší prostor samotné přírodě a stáváme se pasivními pozorovateli. Pokácené dřevo postupně osídlují dřevokazné houby, hmyz, roztoči i mnohonožky a všichni společně padlý kmen pozvolna rozkládají. Je to jejich domov. Jinde žít neumějí.

Pokácením nebezpečných stromů jednak zajistíme bezpečnost návštěvníků a jednak vytvoříme příhodné podmínky pro dřevní druhy rostlin i živočichů, kteří v obyčejném hospodářském lese přežít nedokážou. Zásahy provádějí Lázeňské lesy a parky Karlovy Vary v úzké spolupráci s AOPK ČR, správou CHKO Slavkovský les. AOPK ČR, správa CHKO Slavkovský les je správcem rezervace a celou akci zajišťuje finančně, lázeňské lesy provádějí odbornou asanaci nebezpečných stromů.

Ing. Petr Jiskra, odborný rada,

Oddělení péče o přírodu a krajinu CHKO Slavkovský les


© Lázeňské lesy a parky Karlovy Vary, příspěvková organizace. Zřizovatelem je statutární město Karlovy Vary.
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas.
Informace o zpracovávání osobních údajů (GDPR)