Goethovu geologickou vycházku si poprvé projdeme 14. září

Publikováno
Goethovu geologickou vycházku si poprvé projdeme 14. září

Goethova geologická vycházka je název naučné stezky realizované ve venkovní expozici hornin Karlovarského kraje. Vede od křižovatky Hřbitovní ulice a Gogolovy stezky, po zelené a žluté turistické značce, kolem vyhlídky Tři kříže až ke Goethově vyhlídce.

Na cestě dlouhé tři kilometry jsou velkoformátové vzorky hornin rozmístěny v pravidelných rozestupech chronologicky od nejstarších po nejmladší. Od roku 2020 se jich podařilo nashromáždit celkem 23. Nejmladší vzorek, vřídlovec, je umístěn na Goethově vyhlídce.

Vytvoření samotné stezky však předcházelo několik náročných kroků. Hmotnost vzorků se totiž pohybovala v rozmezí 500–1000 kg. Z místa nálezu byly nejdříve přepraveny nákladním autem a umístěny na expedičním skladu dříví v Březové. Zde byly kamenicky upraveny, očištěny, konzervovány a vybroušeny.

Až poté následovala příprava informačních textů, překlady do cizích jazyků, plánování míst k uložení vzorků a terénní úpravy. Všechnu popsanou práci bychom sami nezvládli. Celý proces je výsledkem spolupráce s Muzeem Karlovy Vary, Správou přírodních léčivých zdrojů a kolonád a Českou geologickou službou. A věříme, že si najde své fanoušky z řad učitelů, studentů a milovníků neživé přírody!

 

Můžete se k nám připojit

Slavnostní otevření stezky plánujeme na 14. září. Pokud raději nasloucháte zajímavému výkladu, než čtete informační tabule, můžete jít s námi. Sejdeme se u Goethovy vyhlídky v 16:30 hod a společně si stezku projdeme a řekneme to nejzajímavější k jednotlivým vzorkům.


© Lázeňské lesy a parky Karlovy Vary, příspěvková organizace. Zřizovatelem je statutární město Karlovy Vary.
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas.
Informace o zpracovávání osobních údajů (GDPR)