UPOZORNĚNÍ: Lanové centrum Svatý Linhart je v úterý 8. července z důvodu nepříznivého počasí uzavřené.
Výstava Zajímavé stromy v lázeňských lesích, která je od konce června přístupná na Svatém Linhartu, se dočkala velmi pozitivních ohlasů. Nyní ji doplní další příležitost k osobnímu setkání – beseda s autorem fotografií Stanislavem Wieserem, která se uskuteční ve čtvrtek 24. července od 17:00, opět v areálu Sv. Linharta.
Pokud jste nestihli červnovou vernisáž, nebo si chcete výstavu prohlédnout s hlubším vhledem, právě tato beseda je ideální příležitostí. Pan Wieser se během komentované procházky a následné diskuze podělí nejen o podrobnosti k jednotlivým fotografiím, ale i o desítky let zkušeností a znalostí, které s lázeňskými lesy Karlových Varů spojuje.
„Na základě vystavených fotografií budeme zájemce informovat o mnoha dalších zajímavých místech zdejších lesů. Témata se přirozeně přizpůsobí i otázkám účastníků besedy,“ doplňuje tiskový mluvčí organizace Daniel Kubelka.
Beseda se tak může stát nejen rozšířením výstavy samotné, ale i inspirací pro vlastní procházky, objevování pamětních stromů a pozorování proměn přírody. Vítáni jsou všichni – ať už jako milovníci stromů, pravidelní návštěvníci lesa, nebo jen náhodní kolemjdoucí.
Od 26. června je v areálu Sv. Linhart zpřístupněna panelová výstava fotografií pozoruhodných stromů v místních lesích. Snímky zachycují stromy ve všech růstových fázích jejich života – od vzklíčení, přes kořeny a kmeny, až po rozložité koruny a nevyhnutelný zánik. Významné a památné stromy jsou označeny místem svého výskytu tak, aby si je návštěvníci mohli při procházkách snadno vyhledat – nejlépe s pomocí mobilní navigace. Popisky fotografií slouží jako vodítko k dalším zajímavostem ve stromovém prostoru lázeňských lesů, které nabízejí mnoho podnětů k pozorování i objevování.
Z dávných jedlobukových lesů jsou díky moderní lesnické péči udržovány a obnovovány místní bučiny i vzácná stanoviště jedlí. U památníku vzniku karlovarských lesů poblíž Sv. Linharta byla v roce 2005 vysazena pamětní Jedle krále Jana Lucemburského – její desetiletý růst dokumentují vystavené fotografie. Nedaleko altánu Rusalka roste od roku 2003 také jedle vysazená spisovatelem Vladimírem Páralem. Období úhynu jedlí v minulém století je dnes již minulostí – dosud zde přežívají letité odolné jedle a pod nimi vyrůstají nové semenáčky i sazenice, které zvyšují jejich podíl v porostech. Stejně tak lze v těchto lesích sledovat vývoj buků i dalších stromů od zrodu až k přirozenému zániku.
Fotografie, vybrané ze svého autorského archivu se zájmem o dokumentaci i estetickou působivost stromů, připravil Stanislav Wieser, který si letos připomíná 85. narozeniny a 60 let svého působení v karlovarských lesích.
Výstava bude volně přístupná do 31. srpna 2025.