UPOZORNĚNÍ: Od 25. září do 4. října je uzavřena hřbitovní správa v Drahovicích. K placení pohřbů do země kontaktujte prosím krematorium Růžový vrch.

Fylit je hornina nápadná svým hedvábným, stříbřitým, někdy až nazlátlým leskem. Je to způsobeno vysokým obsahem slídy, sericitu, což je drobnozrnná odrůda známé světlé slídy, muskovitu. Zelenavý nádech dodává minerál chlorit. Významně je zastoupen také křemen a tmavá slída, biotit. Druhou nápadnou vlastností fylitů je jejich jemnozrnná, tence břidličnatá struktura. Fylity se proto dobře štípou na desky a bývají využívány jako dlažba, obklady, nebo dokonce střešní krytina.

Fylity vznikají regionální metamorfózou usazených jílových nebo jílovoprachových hornin – jílovců a břidlic. Teplota i tlak během přeměny jsou mírné, při jejich zvýšení se z původních hornin namísto fylitů stávají svory, ruly, až migmatity.

Fylity se hojně vyskytují v okolí Hranic u Aše, Chebu či Kraslic. Krásnou ukázkou fylitů jsou známé Holubí skály u samoty Český mlýn nedaleko Potůčků. Fylity a svorové fylity tvoří skalní podloží i na jihovýchodě Karlovarského kraje u Žlutic a Chyše.

Vzorek darovaly Lesy České republiky, s. p. – Oblastní ředitelství západní Čechy.

Typ horniny

přeměněná

Lokalita

Potůčky, Krušné hory

Stáři

330 až 340 mil. let

Parkování Goethova vyhlídka

Zaparkovat můžete na přírodním parkovišti (16 míst) vzdáleném cca 300 m od vyhlídky. Dále na určených zpevněných plochách podél cest, kromě křižovatek, výhyben, odboček (nutné ponechat průjezd pro hasiče, záchranáře a kamiony se dřevem).

Parkovacích míst v letní sezóně většinou není dostatek. Doporučujeme využít autobusovou dopravu. Nejkratší možností přístupu je vyjít ze zastávky autobusů MHD č. 8 Hůrky asi 1,2 kilometru vzhůru Gogolovou stezkou.

Zip-line

otevírací doba se může dle počasí měnit

Září/říjen
So - Ne 11:00 - 18:00

(v případě nepříznivého počasí není zip-line v provozu)

Kavárna a rozhledna

11:00 – 18:00
So - Ne
10:00 – 18:00

Vstup na rozhlednu je možný pouze za příznivého počasí.

V případě dotazů nás prosím kontaktujte

Václava Lorenzová

Kavárna a infocentrum


© Lázeňské lesy a parky Karlovy Vary, příspěvková organizace. Zřizovatelem je statutární město Karlovy Vary.
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas.
Informace o zpracovávání osobních údajů (GDPR)