Probíhá-li sopečná činnost rychle a magma se v sopečném krbu nezdrží dlouho, je obvykle v celém svém objemu poměrně dobře promíchané. Vytékající láva pak bývá hodně tekutá a tvoří rozsáhlé proudy. Horniny, které za těchto podmínek vznikají, zpravidla označujeme jako čediče. U čedičových hornin se můžeme velmi často setkat s tím, že se odlamují v podobě pěti či šestibokých sloupců. Pukliny, oddělující jednotlivé sloupce, vznikají při smršťování chladnoucí lávy podobně jako trhliny v blátě vyschlé kaluže. Sloupce se vytvářejí vždy kolmo na plochu, přes niž docházelo k chladnutí lávy. Podle uspořádání sloupců je tedy možné odhadnout původní tvar lávového tělesa. Pěknou ukázkou sloupcové odlučnosti čediče jsou například Rotavské varhany, Čedičové varhany u Hlinek nebo starý lom v přírodní rezervaci Ryžovna.
Díky své pevnosti a odolnosti vůči zvětrávání je čedič široce využíván ve stavebnictví. Dá se také tavit a kromě trubek, žlabů a dlažby se z něj vyrábí i izolační hmota.
Vzorek darovala společnost Basalt CZ, s.r.o.
Zaparkovat můžete na přírodním parkovišti (16 míst) vzdáleném cca 300 m od vyhlídky. Dále na určených zpevněných plochách podél cest, kromě křižovatek, výhyben, odboček (nutné ponechat průjezd pro hasiče, záchranáře a kamiony se dřevem).
Parkovacích míst v letní sezóně většinou není dostatek. Doporučujeme využít autobusovou dopravu. Nejkratší možností přístupu je vyjít ze zastávky autobusů MHD č. 8 Hůrky asi 1,2 kilometru vzhůru Gogolovou stezkou.
Otevírací doba se může dle počasí měnit. V případě nepříznivého počasí není zip-line v provozu
Vstup na rozhlednu je možný pouze za příznivého počasí.